Uluslarası Uzay İstasyonu Laboratuvar Olanakları

Uluslarası Uzay İstasyonu aslında pek çok deneyin yürütüldüğü bir yer. Bu istasyonda fare deneyleri, mikroorganizma çalışmaları bile yapıldığını biliyor muydunuz? Bu yazımda sizlere istasyonda çeşitli biyolojik deneyler için hangi alet edavatlar var ondan bahsedeceğim ve bundan sonra ki yazılarımda yapılan deneyleri anlatmaya çalışacağım..

  1. ABS (Autonomous Biological System)
    Sucul bitki ve hayvanların 18 aya kadar büyütülmesine olanak sağlayan, ışık ve ısı kontrollü kendi kendine çalışabilen bir sistem. Ünite mikro yerçekimine karşı bu canlıların adaptasyonu, morfoloji ve davranışını gözlemlemek için kullanılır.

2. BİOKON
BIOKON, mikro yerçekiminde yaşam bilimi deneyleri gerçekleştirmek için özel bir ortam sağlayan bir tesistir. BIOKON, boyut ve ağırlık bakımından sınırlı ve uzay aracının serbest hacimlerine yerleştirilmesi kolay “standart” bir konteynerdir (yani, standart arayüzlerle). Çeşitli rampalar ve platformlar için uygundur ve elektrik gücü gerekip gerekmediğine bakılmaksızın her türlü biyolojik Deney Birimlerini (AB’ler) (yani bilimsel örnekleri) etkin bir şekilde tamamlar.

BIOKON aşağıdaki yeteneklerle çalışabilir:

  • deney güç kaynağına ihtiyaç duymadığında pasif bir kap olarak (yani, güç beslemesiz Deney Birimleri → ortam sıcaklığında deneyler için uygundur)
  • Deney Ünitesi, BIOKON’un ayrı bir hacmi içindeki bir pil paketi ile çalıştırıldığında aktif bir kap olarak
  • harici bir batarya paketi (örneğin, başka bir BIOKON’da barındırılan) veya doğrudan uzay aracı elektrik arayüzü olabilen harici bir güç kaynağına sahip aktif bir konteyner olarak.

    3. CellCult (Hücre Kültürü)
    Hücre Kültürü (CellCult), ADvanced Space Experiment Processor (ADSEP) içinde yer alan otomatik bir hücre kültürü laboratuvarıdır. Perfüzyon, parti veya örnekleme modunda bir besin torbasındaki taze besiyeri ile beslenen bir döner reaktör kabı içerir. Uçuş sırasında birden çok (özel yapılandırılabilir) ortam (filtrelenmiş) veya hücre (filtrelenmemiş) örneği toplanabilir ve istenirse tüm kültür Dünya’ya dönmeden önce sabitlenebilir.

Hücre Kültürü (CellCult), hücreleri yerçekimine tepkileri açısından test eder. Çoğu hücre için bu, yerçekiminin varlığında ve yokluğunda hücre dışı taşıma olaylarının (kimyasalların hücre duvarı boyunca hareketi) rolünü test etmek anlamına gelir. Hücreler, süspansiyon içinde kültürlenebilir veya mikro taşıyıcı boncuklara (daha normal hücre büyümesi için bir yüzey sağlayan) bağlanabilir. Uzay aracını fırlatmadan önce hücreleri süspansiyon halinde tutmak için başlangıçta gerekli olan araç dönüşünün kontrolü, karıştırma, difüzyon, merkezkaç kuvveti, kesme ve sedimantasyonun hücre büyümesi üzerindeki göreceli önemini incelemek için gereklidir. Her CellCult kaseti, her türden ve suda yaşayan organizmalardan hücreleri, organoidleri ve küçük dokuları barındıran tek bir 50 ml’lik biyoreaktör içerir. Biyoreaktör, düşük hızlı rotasyon, perfüzyon, oksijenasyon ve programlı örnekleme seçeneklerine sahiptir. Reaktör kabına her türlü sulu süspansiyon yerleştirilebilir. Biyoreaktör ayrıca büyük ölçekli bir kristalizasyon reaktörü veya emülsiyon polimerizasyon reaktörü olarak da hizmet edebilir.

CellCult kasetinin sıhhi tesisat sistemi reaktör kabını, perfüzyon sistemini, havalandırma döngüsünü ve örnekleme manifoldunu içerir. Peristaltik bir pompa, temiz ortamı bir taze ortam saklama torbasından reaktör kabına araştırmacı tarafından belirtilen bir hızda besler. Kap içindeki akışkan, oksijenasyon için harici döngü yoluyla sirküle edilebilir veya başka herhangi bir gazla değiştirilebilir.

Filtrelenmiş süpernatantın birden çok örneği veya organizmalar çok küçükse, filtrelenmemiş kültür uçuş sırasında toplanabilir. Süreç tamamen otomatik olduğundan araştırmacı, toplama zamanını seçebilir. Bu işlemler, kullanılabilir alan ve denetleyicilerle sınırlıdır.

CellCult, kaset için komut ve veri bilgisayarını sağlayan ADvanced Space Experiment Processor (ADSEP) dolabında çalışır. Dış boyutları yaklaşık 7,6 × 20,3 × 25,4 cm’dir ve ADSEP’e üç kaset yerleştirilmiştir. Her CellCult kaseti, iki veya üç seviyeli muhafaza ile çalışır. CellCult tipik olarak güçsüz olarak uçurulur ve bilim, kaset mikro yerçekimine ulaştıktan sonra yüklenir. Uluslararası Uzay İstasyonuna transfer edildikten ve ADSEP dolabına kurulduktan sonra, dönen her gemi kapanır veya araştırmacı tarafından belirlenen bir hıza ayarlanır.

CellCult, planlanan yörünge üzerinde deney sırasında programlanmış bir zaman çizelgesine göre çalışır. Araştırmacı, deneyin ilerleyişini yerden izler. Bir mürettebat üyesi, kullanılmayan kaseti deneyin gerektirdiği veya uzay aracında bulunan koşullar altında saklar. Kasetler iade için başka bir taşıyıcıya aktarılabilir. Araştırmacılar kasetleri geri alır ve Dünya’ya geri döndüklerinde laboratuvarda analiz için gerekli örnekleri çıkarır.

4. CGBA (Ticari Jenerik Biyoprosesleme Aparatı)

Ticari Genel Biyoprosesleme Aparatı (CGBA), soğuk istiflemeden özelleştirilebilir inkübasyona kadar çeşitli uygulamalar için programlanabilir, doğru sıcaklık kontrolü sağlar. CGBA, protein kristal büyümesi, küçük böcek habitatı, bitki gelişimi, antibiyotik üreten bakteriler ve hücre kültürü çalışmaları gibi çeşitli biyolojik çalışmalarda kullanılabilir.


5. Konfokal Mikroskop (Konfokal Uzay Mikroskobu)

Konfokal Uzay Mikroskobu (Konfokal Mikroskop), Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki biyolojik örneklerin floresan görüntülerini sağlayan bir JAXA tesisidir. Konfokal mikroskopi, kalınlığı hemen odak düzlemini aşan numunelerde odak dışı ışığı veya parlamayı ortadan kaldırmak için uzamsal filtreleme tekniklerini kullanır. Konfokal Mikroskop ile gerçek zamanlı olarak hücresel ve doku yapısı ve fonksiyonlarının temel doğası hakkında veriler elde edilebilir.

6. Meyve Sineği Laboratuvarı (Meyve Sineği Laboratuvarı)

Fruit Fly Lab, uzayda uzun süreli meyve sineği (Drosophila Melanogaster) deneyleri için Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) bir araştırma platformu sağlıyor. Bu tür deneyler, mikro yerçekiminin ve uzay ortamının diğer yönlerinin bu böcekleri nasıl etkilediğini inceleyecek ve uzun vadeli insan uzay uçuşuyla, özellikle de hastalığa verilen yanıtla ilgili bilgiler sağlayacak. İnsan hastalık genlerinin yaklaşık% 77’si meyve sineği genomunda yakın eşleşmelere sahiptir.

7. MicroPREP (MicroPREP)

MicroPREP, belirli deneyler için özelleştirilmiş kredi kartı boyutunda mikroakışkan çipleri kullanarak biyolojik numunelerin analiz için otomatik olarak hazırlanmasını sağlayan Kanada Uzay Ajansı’na (CSA) ait bir tesistir. Teknoloji, tekrarlanabilir sonuçlar sağlar. MicroPREP, kan gibi küçük bir biyolojik numuneden DNA, protein veya nadir hücreler dahil olmak üzere çeşitli biyobelirteçleri izole edebilir. Bu yetenek, mürettebat üyelerinin bağışıklık sistemi durumunu, iltihaplanmayı, kemik kaybını veya radyasyon etkilerini değerlendirmeyi mümkün kılar.

8. TVIS (Titreşim İzolasyonlu ve Stabilizasyon Sistemli Koşu Bandı)

Titreşim İzolasyonlu ve Stabilizasyon Sistemli Koşu Bandı (TVIS), CHeCS’nin bir bileşeni olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bir egzersiz sistemidir. Mikro yerçekiminde, astronotlar kaslarına Dünya’daki kadar kuvvet uygulamazlar; egzersiz olmadan bu kaslar körelmeye başlar. Bu, osteoporoza benzer semptomlarla kemik yoğunluğu kaybına yol açabilir.


Biokon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close