Venüs’te Fosfin Gazı Bulundu: Peki, fosfin hangi mikroorganizmalar tarafından üretilebilir?

Venüs’te bulunan fosfin gazı haberi hepimizi heyecanlandırdı ama pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Fosfin’in mikrobiyal bir faaliyet sonucu oluşabileceğini düşünmek tabi ki heyecan verici ama kimyasal bir süreçle oluşma olasılığı da var. Peki diyelim ki bulunan molekül mikrobiyal kökenli peki hangi mikroorganizmalar bu gazı üretebilir? ve hangi metabolik süreçlere ihtiyaç vardır?. Bununla ilgili daha önce yayınlanmış makaleler var ben de onları derlemeye çalıştım:

Organik fosfor bileşiklerini ve inorganik fosfatı fosfine indirgeyebilen zorunlu anaerobik bakterilerin varlığına dair kanıtlar 1900 lerde tartışılmaya başlandı. 1927 Yılında Rudakov, fosfatı anaerobik olarak fosfit, hidrofosfit ve fosfine indirgeyebilen toprak bakterileri izole ettiğini iddia etti, ancak bu o döneme göre termodinamik yasalarıyla ters düşüyordu. 1959 yılında Rudakov’u destekleyen veriler Tsubota tarafından yayınladı. Makalede, fosfinin fosfit ve hidrofosfit yoluyla fosfine indirgenerek üretimini sağlayan redoks potensiyeli verileri gösterilmişti ve bu termodinamik yasalarını reddetmiyordu. Tsubota, aynı zamanda fosfatın fosfit ve hidrofosfite E. coli ve Clostiridium butyricum monoseptik kültürleri tarafından indirgendiğini de rapor etti, ancak bu türler tarafından fosfin oluşumuna dair kanıt yoktu. Biyojenik fosfin oluşumu 1972 de Burford ve Bremner tarafından biraz ilkel, kantitatif ya da kalitatif sonuç vermeyen analitik metod temeline dayanarak tartışılmıştı.

Fosfin oldukça zehirli bir gazdır, insanlarda solunduğunda akut öldürücü etkileri olabilir. Litrede nanogram seviyelerinde bile lenfositlere genotoksik etki yaptığı gösterilmiştir (Garry et
al., 1989). pH = 7.0 de fosfatın fosfine indirgenmesi endergonik bir reaksiyondur ve yeterli miktarda elektron donorü oksidasyon-redüksiyon potansiyeli için bir önkoşuldur. Fosfin, 2 şekilde bulunabilir serbest olarak (PH3) ya da matrikse bağlı fosfin (MBP) olarak. Fosfin, biyojeokimyasal fosfor döngüsünde üretilen bir iz gazdır ve doğada çeşitli anaerobik ortamlarda (örneğin, atık arıtma tesisleri ya da sığ su sedimentleri, bataklık toprağı, gibi) fosfinin salınımına dair bazı bilgiler mevcuttur. Fosfin ayrıca insan kaynaklı mide gazında da tespit edilmiştir (Chughtai et al., 1998). Jenkins et al. 2000 yılında hayvan dışkılarıyla yaptıkları çalışmada karakterize edilmemiş karışık kültür bakterilerinin fosfatı fosfine dönüştürdüklerini tespit etmiş ve monoseptik kültürlerle (tip türler ile) de çalışma yapmışlardır. Monoseptik kültürlerde kullandıkları mikroorganizmalar şunlardır:

Clostridium sporogenes, Clostridium acetobutyticum NCIMB 619, Clostridium butyricum
NCIMB 7423, Clostridium cochliarium NCIMB 10629, Escherichia coli NCTC 5933, Enterobacter
aerogenes, Salmonella arizonae NCTC 8297, Salmonella gallinarum NCTC 423, Serratia
marcescens, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa NCIMB 6749, Pseudomonas denitrificans
NCIMB 1656.

Makalede yer alan ve bu mikroorganizmaların ürettikleri fosfin miktarı aşağıda verildi. Tablo 1 karışık kültür (koyun ve domuzdan elde edilen). Tablo 2 ise tip türler ile yapılan ölçümler:Farklı elektron donorleri ile yapılan başka bir çalışmada (glukoz, nişasta, metanol ve sodyum asetat) çalışmada glukoz elektron donorü olarak kullanıldığında daha fazla fosfin üretildiği gözlenmiştir.

Jenkins, R. O., Morris, T. A., Craig, P. J., Ritchie, A. W., & Ostah, N. (2000). Phosphine generation by mixed-and monoseptic-cultures of anaerobic bacteria. Science of the total environment250(1-3), 73-81.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close