Sporcu bakterisi: Veillonella

Bir bakteri sayesinde hareket kabiliyetinizin artabileceğini düşündünüz mü hiç?

Boston’da bulunan Joslin Diyabet Merkezi, sporcu vücudunda Veillonella adını verdikleri bir bakteri keşfetti. Veillonella, egzersiz sırasında oluşan laktik asiti tek karbon kaynağı olarak metabolize ederek kısa zincirli yağ asidi olan propiyonata dönüştürüp, sporcunun egzersiz kapasitesini artırmasına olanak sağlıyor. Bu bakterinin, aynı zamanda normal insan vücudundaki hareket kapasitesini de arttırabileceğini belirtiyorlar.

Araştırmacılar, Boston çevresindeki maraton koşucularından aldıkları dışkı örneklerinde Veillonella atypica straininin arttığını gözlemlemişler. Bu bakteri, durağan yaşam tarzına sahip insanlarda ise mevcut değil.

Bakteri ve koşucular arasındaki ilişki farelerde de doğrulanmış. Ayrıca, farelere propiyonat verildiğinde koşma yeteneklerinde artış gözlenmiş. Sporculara bu probiyotik desteğinin verilmesinin kapasiteyi arttırma konusunda yardımcı olabileceği düşünülüyor.

The athlete gut microbiome is functionally enriched for the metabolism of lactate to propionate postexercise
Serum lactate crosses the epithelial barrier into the gut lumen, and colorectal propionate instillation is sufficient to enhance treadmill run time

Kaynak: Scheiman, J., Luber, J. M., Chavkin, T. A., MacDonald, T., Tung, A., Pham, L. D., … & Yang, Z. (2019). Meta-omics analysis of elite athletes identifies a performance-enhancing microbe that functions via lactate metabolism. Nature Medicine, 1.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close