Viral onkogenler

Virüs genomunun entegre olmasıyla bir proto-onkogen onkogene dönüşebilir. Farklı tümör virüsleri farklı viral onkogenleri eksprese ettiği ve farklı tümörleri indüklediği halde, bunların onkoproteinleri, benzer hücresel tümör baskılayıcı hücre setlerini, sinyal yolaklarını hedef alır ve/veya enfekte hücreyi dönüştürür. Papilloma virusde viral E6 ve E7 onkogenleri , adenovirusde E1A and E1B onkogenleri , polyoma virusde büyük T ve küçük t antijeni , HTLV-1 de Tax onkogeni alternatif RNA splicing mekanizmasıyla düzenlenir.

İnsan DNA ve RNA Tümör Virüsleri

Tümör virüsleri genomlarına göre ikiye ayrılır: Kansere neden olan DNA virüsleri ve RNA içeren retrovirüsler

DNA Tümör Virüsleri:

Human Papilloma Virus (HPV): HPV16 and HPV18 servikal kanserin temel etmenidir. Viral onkoproteinler E6 ve E7 tümör surpresör p53 ve pRb nin stabilizasyonunu bozar.

Epstein-Barr virus (EBV): Dört adet insan tümör patojenitesine katkıda bulunur:

  1. Burkitt lymphoma African form
  2. Bağışıklığı baskılanmış bireylerde B-hücre lemfoması,
  3. Güneydoğu Asya da Nasofaringiyal Karsinoma (NPC)
  4. Bazı Hodgkin hastalığı çeşitleri

EBV B lenfositleri enfekte eder ve onları lenfoblastlara dönüştürür böylece hücre ölümsüz olmaktadır. EBV viral onkogen olan LMP1 (latent membrane protein-1 or
BNLF1) kodlar. LMP1, EBV-ilişkili lenfomada eksprese edilir ve B-hücre dönüşümü için ayrıca hücre sinyal iletiminin bozulması için gereklidir. EBV nuclear antigen 1 (EBNA1) enfeksiyondan sonra eksprese edilen bir viral protein olmasına rağmen ve viral ilişkili tümörlerde eksprese edilen protein olmasına rağmen son araştırmalarda bunun bir viral onkoprotein olmadığı görülmüştür. BARF1 (BamHI-A reading frame-1) de çoğu NPC ( nasopharyngeal carcinoma )lerde geç gen şeklinde eksprese edilse de, erken eksprese edilen gendir. Son çalışmalara göre, BARF1 in NPC onkogenezinde önemli role sahip olduğu gösterilmiştir.

Kaposi sarcoma-ilişkili herpesvirus (KSHV)
KSHV veya insan herpes virüs 8 (HHV8) enfeksiyonu, Kaposi sarkoma, primer efüzyon lenfoma ve multisentrik Castleman hastalığının bütün formlarıyla ilişkilidir. KSHV bir viral G protein-coupled( vGPCR ) reseptör kodlar bu da insan endotelyal hücrelerinin ölümsüzlüğünde ve anjiyoproliferatif tümörlerin indüksiyonunda rol alan bir viral onkogendir. KSHV vGPCR bölünmüş bir gen değildir ve böylece ekspresyonunda RNA splicing yoktur.

İnsan adenovirüsleri
Solunum enfeksiyonlarına neden olur. Adenovirüsler henüz kanserle ilişkilendirilmemiş ancak tip 2, 5, 12, 18, ve 31 adenovirüsleri, kültürde rodent hücrelerini dönüştürme ve hamster veya rat gibi hayvanlarda türmör indükleme yeteneğindedirler. İki viral onkogen E1A ve E1B, adenovirüs tümörojenezinden sorumludur.

Hepatitis B virus (HBV)

Karaciğer kanseri ile ilişkilidir. Bu kanserde henüz tam bilinmesede HBx geninin rol oynadığı düşünülmektedir. Genin protein ürünü, sinyal iletimini ve hücre büyüme düzenini bozar. HBx aynı zamanda otofajide kritik göreve sahip bir enzim olan phosphatidylinositol 3-kinase class III e bağlanır ve aktivitesini arttırır.

RNA Tümör Virüsleri:

HTLV-1:

Diğer onkojenik retrovirüslerden farklı bir mekanizmaya sahiptir. Transformasyon mekanizması tam bilinmemesine rağmen, transkripsiyonu ve hücre döngü gelişimini teşvik eden viral onkoprotein Tax , enfekte T hücrelerin devamlı proliferasyonuna neden olan otokrin loop oluşturulmasında görev alır.

İnsan prostat kanserinde Ksenotropik murin lösemi virüsü–ilişkili virüs (XMRV):
Prostat kanser dokularından izole edilmiştir. bu hastalar, indirgenmiş RNaz L enzim aktivitesi bakımından homozigottur çünkü tek bir aminoasit değişime uğramıştır ve interferonla inhibisyona duyarlıdır.

Hepatit C virüs (HCV)

HCV flavivirüs ailesine aittir. HCV onkogenezi çok iyi anlaşılmamış olsada, HCV enfeksiyonu HCV- ilişkili karaciğer kanseri gelişimi için ısrarcı bir HCV enfeksiyonu gerekir. Viral genomda onkogen yoktur ancak HCV replikasyonu için karaciğer spesifik miR-122 gereklidir.

İnsan onkogenik virüsleri: HBV: Hepatitis B virus EBV:Ebstein Barr Virüs KSHV: Kaposi sarcoma-associated herpesvirus BK- JC: Human polyomaviruses HPV: Human Papilloma Virus

Kaynak: Zheng, Z. M. (2010). Viral oncogenes, noncoding RNAs, and RNA splicing in human tumor viruses. International journal of biological sciences6(7), 730.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close