Probiyogenomiks nedir? Probiyotikler nasıl etki eder?

Google aramınızda probiogenomics yazınca proteogenomics çıkabilir dikkat:))

Probiyotik bakterilerin vücudumuza faydalı olduğunu herkes bilir. Ancak, bu bakterilerin insan sağlığını pozitif yönde nasıl etkilediğine dair bilgimiz azdır. Bu nedenle son zamanlarda, probiyogenomiks çalışmaları yani bu bakterilerin insan vücuduyla etkileşiminin genetiği üzerine çalışmalar yapılmaya başlandı.

Ayrıca son çalışmalar, aslında bu bakterilerin moleküler bileşiklerinin ya da ölü probiyotik bakterilerin, probiyotik olarak daha etkili olduğunu göstermiştir. Son zamanlarda ortaya çıkan “postbiyotik” tabiri de, bakterinin kendisinin kullanımından ziyade, ona ait biyolojik aktivite gösteren ve daha güvenli olan komponentlerinin kullanımını tanımlamaktadır.

Toll-benzeri reseptör ailesi (TLR1-TLR11), immün yanıtla alakalı ya da alakalı olmayan dendritik hücreler (DCs), B-hücreleri, doğal öldürücü hücreler (NK-cells), macrofajlar ve epitel hücreleri gibi hücrelerde bulunan, patojenlerin korunmuş yapısal komponentleri olan patojen ilişkili moleküler paternleri (PAMP) tanıyarak konak savunma cevabını aktive eden transmembran proteinleridir. TLR sinyali, en az üç fizyolojik olayda yer alır, epitel hücre proliferasyonu, antimikrobiyal faktörlerin salınımı ve immün cevabın düzenlenmesi. Bütün bu olaylar hep beraber, epitel bariyer entegrasyonunun sağlanmasında rol oynar. Probiotik tüketiminin, Toll-benzeri reseptörlerin ekspresyonunu düşürdüğü gösterilmiştir.

Bağırsak bakterilerinin Beta-glukuronidaz aktivitesi, glukuronitlenmiş metabolitlerin, toksik formlara hidrolizlenmesini sağlar. Bu aktivite sonucunda bağırsak hasarı meydana gelmektedir. Diyete Bifidobacterium longum eklendiğinde, bağırsak mikrobiyotasına katkıda bulunur ve Beta-glukuronidaz aktivitesini düşürür. Bu da, Aberrant crypt foci  (ACF; Sapkın kript odakları, kolorektal poliplerden önce oluşur ve kolonda kansere yol açabilecek en eski değişikliklerden biridir) oluşumunu engeller.

Bağırsak epitel hücreleri patojen bakterilerin yapışmasını engellemek için musin denilen madde salgılar. Bazı lactobacillus türleri, patojenlerin aksine, yapışmayı güçlendirir hatta mukus tabakasına kolay yapışmak için yüzey adhesinleri oluşturur. Bir bakterinin probiyotik kabul edilmesinin şartlarından biri de bu bağırsak mukozasına yapışabilmesi ve konak hücre ile etkileşime girebilmesidir. Probiyotikler, immün cevabı düzenleyerek ve düzenleyici T-hücre oluşumunu destekleyerek bağırsak dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Şekil 1: Probiyotiklerin hücrede etki mekanizmaları
Kaynak: Plaza-Diaz JRuiz-Ojeda FJGil-Campos MGil A, Mechanisms of Action of Probiotics. 2019

Probiyogenomiks nedir? Probiyotikler nasıl etki eder?” için bir yorum

  1. Deference to author, some excllent selective information.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close